Proces ten na przestrzeni lat przechodził duże zmiany. Dzisiaj, dzięki wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, możliwe jest zapewnienie doskonałej powtarzalności produkcji i wykonanie detalu w 100% zgodnego z zamówieniem. Na czym jednak tak naprawdę polega obróbka skrawaniem i jakie wyróżniamy jej rodzaje? Jakie narzędzia zwykle stosowane są w tego typu procesach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdą Państwo w naszym artykule!
Obróbka skrawaniem – charakterystyka procesu technologicznego
Ma ona na celu nadanie przedmiotowi wykonanemu z metalu i tworzywa sztucznego pożądanego kształtu, wymiarów oraz parametrów warstwy wierzchniej. Efekt ten uzyskuje się poprzez usuwanie kolejnych warstw naddatku i przerabianiu go na wióry, aż do uzyskania detalu o konkretnej specyfikacji. Ze względu na swoje liczne zalety, do których należy między możliwość wykonania elementów maszyn z ogromną precyzją, szybkość realizacji procesu i oszczędność materiału, to właśnie obróbka skrawaniem jest najczęściej wykorzystywaną metodą przekształcania półfabrykatów w elementy o ściśle określonym, również bardzo skomplikowanym kształcie.
Rodzaje obróbki skrawaniem
Najprościej podzielić ją na ścierną i wiórową – w przypadku tej pierwszej powierzchnie przedmiotu wygładzana jest za pomocą materiału ściernego, druga natomiast zakłada wykorzystanie ostrzy o ustalonej liczbie i zdefiniowanej geometrii. Ze względu na wykorzystane narzędzie, obróbka skrawaniem dzieli się natomiast na m.in.:
- frezowanie
- szlifowanie
- toczenie
- wiercenie
- dłutowanie.
Możliwe jest również dokonanie podziału z uwzględnieniem stopnia zmechanizowania procesu (ręczna, na obrabiarkach CNC), liczby przejść roboczych (jedno lub wieloprzejściowa), dokładności (zgrubna, dokładna) oraz zastosowanej metody kształtowania (punktowa, kształtowa itp.).
Firma DiMa Sp. z. o. o. oferuje Państwu kompleksowe usługi w zakresie precyzyjnej obróbki skrawaniem – oprócz frezowania, toczenia, szlifowania i wiercenia, zapewniamy naszym Klientom także możliwość fazowania kształtowników i profili, gwintowania oraz znakowania detali. Zapraszamy!